Expozice, výstavy a přednášky

Stálá expozice

Expozice muzea je rozdělena do tří částí. V části Pravěk Kladenska jsou prezentovány vybrané archeologické nálezy z regionu od mladší doby kamenné do doby hradištní. V části Od tvrzí k baroknímu zámku je představeno období od založení vsi Kladno po působení břevnovských benediktinů. Vystaveny jsou zde modely panské tvrze a renesančního zámku, které stály na místě zámku dnešního, cechovní památky a především předměty ze zbouraného kostela Nanebevzetí Panny Marie na náměstí Starosty Pavla, které se staly základem sbírek kladenského muzea na koci 19. století. V další místnosti se nachází poslední tematický celek s názvem Od městečka ke královskému hornímu městu a tento přibližuje vývoj města od nálezu uhlí do počátku 20. století. Návštěvníci si zde prohlédnou např. model vysokých pecí, městské veduty, památky na vznikající spolkovou činnost, ale také modelovou hornickou kuchyni.


Krátkodobé výstavy

Krátkodobé výstavy se týkají různých témat z oborů historie, přirodovědy, výtvarného umění aj. Snažíme se, aby byly zajímavé pro různé generace, tudíž je doplňují hry, soutěže nebo workshopy. Aktuálně můžete navštívit nebo jsou chystány tyto výstavy:

NA PŘELOMU EPOCH

Termín: 21. 4. - 1. 10. 2023

Výstava, která představí město Kladno v letech 1889-1914, epochu, kdy se Kladno "vyšvihlo" mezi přední průmyslová centra. Přijďte se podívat, v jak slavném městě jste se rozhodli bydlet a žít.


VÁCLAV JUNEK - Z KLADNA AŽ NA KONEC SVĚTA

Výstava o tvorbě a životě malíře a kladenského rodáka Václava Junka uspořádaná ke 110. výročí jeho narození. Srdečně vás zveme na vernisáž, která se uskuteční 29. 6. 2023 od 17:00.


AKCE


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA KOSTELA

Úterý 12. 9. 2023 od 17:00

Komentovaná prohlídka kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kladně na náměstí Starosty Pavla s výstupem ke kostelní věži a vysvětlením symboliky vybraných sakrálních předmětů, funkcí kostela a návštěvou fary. Počet míst je omezen. Rezervace přijímáme na propagace@omk.cz a tel.: 607 084 508. Upozorňujeme zájemce, že část prohlídky vyžaduje fyzickou zdatnost.

JDE O DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ NA PŘELOMU EPOCH. Výstava přibližuje město Kladno na přelomu 19. a 20. století, což je také období, kdy byl tento kostel postaven. Srdečně vás na tuto výstavu zveme, trvá už jen do 1. 10. 2023


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA KLADENSKÝM INDUSTRIÁLEM

Čtvrtek 21. 9. 2023

V rámci doprovodného programu k výstavě Na přelomu epoch vás čeká cesta přes industriální zónu bývalých kladenských železáren. Trasa vede částečně po veřejných komunikacích, částečně po vlečkách, ale hlavně místy, které většinou přejdete bez ohlédnutí a nebo se jim zdaleka vyhnete. Cesta trvá cca 2 hodiny, začíná a končí u muzea. Provází Tomáš Voldráb. Součástí je možnost návštěvy výstavy od 16:30. Začátek trasy v 17:00 před budovou muzea. Vstupné 80,-Kč.

Počet míst omezen, rezervujte se předem na propagace@omk.cz.


PŘEDNÁŠKA V MUZEU: VOJENSKÁ OKUPACE ČESKOSLOVENSKA V SRPNU 1968 A SITUACE BEZPĚČNOSTNÍCH SLOŽEK V KLADNĚ

úterý 26. 9. 2023 od 18:00

Zveme vás na zajímavou přednášku v úterý 26. září 2023 od 18:00 PhDr. Daniela Povolného, Ph.D. z Ústavu pro studium totalitních režimů. Věnována bude plánování a průběhu operace DUNAJ, tedy vojenskému obsazení Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Zároveň se bude zabývat tím, co se v těchto dnech dělo v Kladně a jeho okolí z pohledu příslušníků Veřejné bezpečnosti. Vstupné 50,-Kč.


PODCAST V MUZEU: PŘEPIŠTE DĚJINY

úterý 17. 10. 2023 od 18:00

Známý pořad v rámci podcastu Přepište dějiny prof. PhDr. Michala Stehlíka, Ph.D. a PhDr. Martina Gromana, Ph.D. se v našem muzeu uskuteční v úterý 17. října 2023 od 18:00. Podcast se tentokrát zaměří na kladenské dějiny, především ve 20. století. Nebudou chybět bouřlivé sociální dějiny, ale ani pohled na zdejší religiozitu nebo fenomén sportu. A když jde o Kladno a tento podcast, nemůžeme vynechat Antonína Zápotockého, ale z dalších osobností připomeneme i rodáky - jednoho starostu Chicaga nebo fotbalistu s tragickým osudem.

Přepiště dějiny patří mezi nejznámější populárně-naučný český podcast součastnosti. Stanete se součástí jeho natáčení. Bonusem je také možnost diskuze s odborníky.

Na akci je třeba se předem rezervovat na: propagace@omk.cz, počet míst je omezen. Vstupné 120,-Kč.


PŘEDNÁŠKA V MUZEU: ZDRAVÁ VÝŽIVA V POHODĚ

úterý 7. 11. 2023 od 18:00

Veřejné vystoupení specialistky na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimákové se uskuteční 7. listopadu 2023 od 18:00. Margit vyznává názor, že základem zdraví není farmakoterapie, ale kvalitní strava, zdravý životní styl a dobrá nálada. Prosazuje Zdravý talíř jako náhradu zastaralé výživové pyramidy. Pomáhá při zavádění zdravé výživy ve školách, institucích a firmách. Šíří osvětu, publikuje, přednáší a organizuje semináře.

Na akci je třeba se předem rezervovat na: propagace@omk.cz, počet míst je omezen. Vstupné 120,-Kč.

Přijďte si poslechnout Margit naživo!


Stálá nabídka volnočasových aktivit

PERMONÍKOVA PROCHÁZKA CENTREM KLADNA

Volnočasová aktivita pro rodiny s dětmi. Zdarma ke stažení včetně návodu. Hra je součástí naší stálé nabídky.


ŠPACÍR KLADNEM

Online průvodce historickými podobami našeho města prostřednictvím fotografií ze sbírek muzea! Více než 70 fotografií!

Součástí procházky je také hra, na jejímž závěru najdete tajnou schránku a v ní malé překvapení.


Virtuální výstavy a zajímavosti z našich sbírek

ŠPANĚLSKÁ CHŘIPKA V KLADNĚ


VÝSTAVKA PŘÍRŮSTKŮ DO SBÍREK


VÝROČÍ 150 LET OD POVÝŠENÍ KLADNA NA MĚSTO


VÁNOČNÍ A NOVOROČNÍ POHLEDNICE


ADVENTNÍ A VÁNOČNÍ ZVYKY NA KLADENSKU A SLÁNSKU


SVOBODNÉ VOLBY 1990


NEŽ ROZKVETLY ŠEŘÍKY


1. MÁJ


VELIKONOCE 2020


NĚKOLIK ZAJÍMAVOSTÍ Z NAŠÍ NUMIZMATICKÉ SBÍRKY


Přednášky a cestopisy

Každý rok můžete v multifunkčním sále muzea navštívit cca deset odborných přednášek, případně autorských čtení. Přednášky se týkají především regionální historie, přírodovědy, ekologie a výtvarného umění. Mezi přednášky bychom mohli zařadit také cestopisná promítání skautského střediska Orion Kladno a názvem Bio Orion. Vyprávějí zde cestovatelé o svých výletech do nejrůznějších končin světa.


Pobočky

Navštivte také pobočky muzea… zejména unikátní industriální památku Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, několikrát ročně zpřístupňovaný vojenský bunkr u Bratronic nebo si s našimi průvodci prohlédněte národní kulturní památku hradiště Budeč s nejstarší stojící stavbou v ČR, rotundou sv. Petra a Pavla. Zde se můžete podívat na stručnou videoprezentaci od Czech-American TV.


Chcete-li se pravidelně dozvídat informace o pořádaných výstavách a aktuálním dění v muzeu, přihlašte se do našeho adresáře.

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 30.08.2023. Verze pro tisk.