Pro školy

VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY K AKTUÁLNÍM VÝSTAVÁM

Vánoční světlo (23. 11. 2022 - 29. 1. 2023)

Výstava o symbolice světla v adventním čase. Proč dáváme světýlka na vánoční stromky, co nám mohou prozradit lodičky z ořechových skořápek a jak vypadal úplně první adventní věnec? To a mnoho dalších zvyků představí výstava Vánoční světlo.

Vánoční workshop pro školní skupiny:

Polaz - symbol slunce byl našimi předky věšen nad stůl, aby přinesl do rodiny štěstí a hojnost. Zimní slunovrat byl magickým obdobím, po kterém se začíná prodlužovat den a začíná tak nový zemědělský rok. Křesťanská tradice slunovrat později spojila s oslavou svátku narození Božího syna, který má být Světlem světa. Odtud tedy zase pochází tradice zapalování svící v adventním čase i na stromečcích. Každá třída si pod vedením lektora vyrobí společný polaz ze sušeného ovoce a dalších materiálů a každý žák navíc svou malou svíčku z vosku.

Délka programu: cca 60 minut, cena 40Kč/žák.

Doporučeno pro všechny věkové kategorie i školní družiny


STÁLÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY

Za pokladem s permoníkem

Určeno pro: MŠ Trvání programu: 45 min Cena: 40 Kč/žák, pedagog zdarma

Permoníci na procházce

Formou zábavné hry se děti seznámí s historickým centrem města, významnými památkami a dle věku i se základními informacemi o stavebním vývoji města. Určeno pro: 1. - 5. třída ZŠ Trvání programu: 1 - 1,5 h Cena: 40 Kč/žák, pedagog zdarma \\\\\\\\\\

Studenti na špacíru

Program si klade za cíl budovat u studentů pozitivní vztah ke svému městu skrze poznání jeho minulosti. Při procházce historickým centrem Kladna studenti poznávají jeho stavební vývoj, nejvýznamnější památky i zajímavosti z historie. Určeno pro: 6. - 9. třída ZŠ, SŠ Trvání programu: 1,5 - 2 h Cena: 40 Kč/žák, pedagog zdarma

Cesta do 19. století

Program zaměřený na každodenní život našich předků. Zahrnuje úvodní prezentaci o tzv. dlouhém 19. století, návštěvu expozice a samostatné aktivity: poznávání historických předmětů, draní peří, psaní krasopisem a několik tematických aktivit. Určeno pro: 5. - 9. třídu ZŠ, SŠ Trvání programu: 2-3 hod. Cena: 40 Kč/žák, pedagog zdarma


PROGRAMY NA HRADIŠTI BUDEČ

Středověk na Budči

Zážitkový vzdělávací program s kostýmovanými lektory přibližující dobu sv. Václava, který byl podle legend na Budči vyučován. Lektoři se s dětmi přenesou do doby sv. Václava a prostřednictvím mnoha aktivit na autentickém místě skupinu seznámí s životem v raném středověku. Dále představí patrona české země a provedou žáky po jedné z nejvýznamnějších památek Kladenska i celé České republiky.

Termín: vypsaný vždy v září (v týdnu předcházejícím 28. září) a v červnu (19. - 23. 6. 2023)

Určeno pro: MŠ, ZŠ, SŠ Délka programu: 60-75 min. Cena: 40 Kč/žák

Komentovaná prohlídka

V jiném termínu je možné dohodnout si komentovanou prohlídku uzpůsobenou věku návštěvníků.
Termín: dle dohody, objednávejte nejméně 10 dní předem, Určeno pro: ZŠ, SŠ Délka prohlídky: cca 60 min. Cena dle počtu osob, nejméně ale 700,- Kč. Vstupné: 20,- Kč dítě/ pedaogický doprovod zdarma


PROGRAMY V HORNICKÉM SKANZENU MAYRAU

Hornický skanzen Mayrau nabízí vzdělávací programy zaměřené na hornictví a hornickou historii s přesahy do geologie, báňského záchranářství atd. Více viz stránky Hornického skanzenu Mayrau.


NÁVŠTĚVU ŠKOLNÍ SKUPINY OBJEDNEJTE PŘEDEM

Kontakt pro rezervaci prohlídky výstavy (platí pouze pro školní skupiny), vzdělávacího programu v muzeu a na Budči.

Bc. Lucie Matoušová e-mail: historik<@>omk.cz (bez špičatých závorek), tel.: 312 256 162 nebo 607 281 238 (telefonicky objednávejte od 9:00 do 14:00 hodin)

případně Mgr. Michaela Brábníková e-mail: propagace<@>omk.cz (bez špičatých závorek) tel.: 312 256 168 nebo 607 084 508

Kontakt pro rezervaci programu ve skanzenu Mayrau: tel.: 312 273 067 e-mail: mayrau.pedagog<@>omk.cz (bez špičatých závorek)

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 14.11.2022. Verze pro tisk.