Slavné vily Středočeského kraje

výstava o dávné historii i nejaktuálnější současnosti středočeské vilové architektury

25. února až 10. dubna 2011

vernisáž výstavy ve čtvrtek 24. února 2011 v 17:00

Reportáž z vernisáže
Pozvánka ve formátu pdf ke stažení (740 kB)


Nahlédněte nejen do pootevřených dveří slavných vil, ale i do příběhů jejich stavitelů a stavebníků… V Kladně je to například Poldihaus či vila Pražské železářské společnosti - dnešní sídlo společnosti MAO.

Ať už stojí v letoviscích, anebo v zahradních čtvrtích větších středočeských měst, nabízejí nám vily z tohoto regionu atraktivní přehlídku obměn tohoto typu stavby v podání nejslavnějších architektů dvou posledních století (např. Josef Schulz, Antonín Wiehl, Josef Fanta, Jan Kotěra, Vladimír Grégr, dále Alena Šrámková, Josef Pleskot atd.). Autorský tým Slavných vil Středočeského kraje se také vynasnažil zjistit, jací lidé byli zadávající klienti. Z hlubin zapomnění tak začaly vystupovat pozoruhodné osobnosti průmyslníků, právníků, lékařů, učitelů i jiných typických stavebníků kvalitní vilové architektury. A pokud jde o postavy známější, také u nich nám vědomosti o stylu jejich bydlení pomáhají dokreslit jejich lidský profil.

Oficiální stránky výstavy (www.slavnevily.cz)

Výstavu do Kladna zapůjčila umělecká agentura FOIBOS.


Doprovodný program:

Reportáž z prohlídky

Architektonické zajímavosti Kladna:

Chcete se dozvědět více o významných stavbách města Kladna? Přečtěte si článek Architektonické skvosty Kladna na našich stránkách.

V květnu loňského roku město Kladno umístilo na víc než tři desítky historicky významných budov informační desky. Prohlédněte si seznam označených budov a zkuste se za nimi vypravit.Dům hostí huti Poldi, tzv. Poldihaus (1902 - 1903), který pro centrálního ředitele Alexandra Pazzaniho navrhl vídeňský architekt, představitel spolku Vídeňská secese a rodák z moravské Brtnice Josef Hoffmann


Úřednická vila Pražské železářské společnosti (1904 - 1905) - pro bydlení vyšších úředníků společnosti ji navrhl Albert Hans Pecha

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 01.04.2011. Verze pro tisk. O úroveň výše.