Vernisáž výstavy Slavné vily Středočeského kraje

V úvodu vernisáže radní Středočeského kraje Mgr. Zuzana Stöcklová Jentschke připomněla podíl Středočeského kraje na vzniku výstavy i stejnojmenné knihy, která mapuje 57 pozoruhodných vilových staveb od konce 19. století do současnosti.


Po ní se ujal slova PhDr. Oldřich Janota ze společnosti Foibos, která s projektem mapujícím zajímavé architektonické stavby nejen ve Středočeském kraji, ale v celé České republice, přišla. Připomněl, že výstava i kniha není věnována pouze architektům, kteří stavby navrhli, ale připomíná i stavebníky, což byli nejen podnikatelé, ale i středostavovské vrstvy a politikové. Vyjádřil přitom naději, že se i dnes najdou politikové, kteří si místo zakoupení bytu za 8 miliónů nechají za stejnou částku postavit kvalitní vilu.Jeho slova byla mimo jiných adresována dvěma kandidátům do senátu, kteří vernisáž navštívili: Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD)

a Danu Jiránkovi (ODS).


Poté jedna z autorek knihy Slavné vily Středočeského kraje Radoslava Schmelzová připomněla asi nejvýznamnější stavbu tohoto druhu v Kladně Dům hostů Poldi vídeňského architekta Josefa Hoffmanna.


Na závěr radní Středočeského kraje Zuzana Stöcklová Jentschke a primátor města Kladna Dan Jiránek přestřižením stužky uvedli na knižní trh v Kladně knihu Slavné vily Středočeského kraje.


Knihu si můžete v muzeu koupit po dobu trvání výstavy za 399,- Kč.

Foto © Jaroslav Vyšín, 2011
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 07.03.2011. Verze pro tisk. O úroveň výše.