Starší zprávy 2022

ZNÁMKOVÁ TVORBA CYRILA BOUDY

Již brzy skončí výstava uspořádaná k příležitosti 120. let narození tohoto malíře, ilustrátora, grafika a kladenského rodáka. Výstavu můžete navštívit do neděle 9. ledna 2022.


FENOMÉN FATRA

jen do 30. ledna 2022 máte příležitost navštívit retro výstavu hraček s nadčasovým a originálním vzhledem od Fatry. Součástí je i herní koutek nejen pro děti.


LIDIČKY POHLEĎTE, MISTRY DÍLA POCHVALTE

Vezeme vám Moravu! Putovní výstava Vlastivědného muzea Kyjov představuje stále živá tradiční řemesla a jejich mistry. Navštívit ji můžete od 21. ledna do 15. května 2022. V prodeji jsou i drobné výrobky z tradičního modrotisku.


ZA PTÁKY

Pokud žasnete nad množstvím opeřenců navštěvujících malé krmítko za oknem, je tato výstava určená právě vám! Prohlédnout si několik stovek vycpaných ptáků z našeho depozitáře můžete od 11. února až do 15. května 2022!


ONLINE VÝSTAVA VELIKONOČNÍCH POHLEDNIC

Malý velikonoční dárek pro vás! Historie pohlednic se začala psát ve druhé polovině 19. století. Vznikly z korespondenčního lístku a jejich hlavním účelem bylo sdělení nějakého vzkazu adresátovi, ale druhá strana získávala postupem času mnoho rozmanitých podob...


VYNÁŠENÍ MORANY Z KLADNA

Zima se urputně brání, my se však těšíme, že ji společně s vámi brzy vyneseme! Nový termín akce je přesunut na neděli 10. dubna 2022 od 14:00 hodin.

Omlouváme se za vzniklou změnu termínu, kterou ovlivnila nepříznivá nedělní předpověď počasí a nemoc!


DEN ZEMĚ

Jak náš jeden den ovlivňuje přírodu? Doporučujeme akci DEN ZEMĚ, která se uskuteční 23. 4. 2022 v zahradě kladenského zámku. Naše muzeum se akce také účastní.


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA K VÝSTAVĚ ZA PTÁKY

"Hrr na ptáky!" Výstava již brzy skončí, proto jsme na jejím závěru připravili "třešinku na dortu" v podobě komentované prohlídky dne 27. dubna od 17:00 hodin. Výstavou vás provede kurátor Lukáš Krinke se svými hosty.


PROJEKT CESTOU UHLÍ A ŽELEZA

Právě probíhá podání žádosti o dotaci v integrovaném regionálním operačním programu, jejímž hlavním cílem je záchrana významné části technické památky v areálu Hornického skanzenu Mayrau (stavební obnova budovy Lampovny, konzervace nejstarší těžní věže Mayrau) a vybudování hornicko-hutnické expozice, která představí historii kamenouhelné těžby a hutního průmyslu na Kladensku a Slánsku. Představujeme veřejnosti předložený projekt.


MUZEJNÍ NOC

V sobotu 21. května 2022 navštivte stálou expozici v prodloužené otevírací době.

Od 13:00 do 19:00 hodin vstupné do muzea 1,-Kč. Dle zájmu bude možné od 17:00 hodin pustit a poslechnout si muzejní orchestrion.


13 KILOMETRŮ OBJEVŮ: PŘÍBĚHY SKRYTÉ POD ZEMÍ

Termín: 17. 6. - 30. 10. 2022 / vernisáž čtvrtek 16. 6. 2022 od 17 hodin

Výstava 13 KILOMETRŮ OBJEVŮ ve třech výstavních sálech představí unikátní archeologické nálezy odkryté během stavby severního obchvatu města Slaného.


KEMPOVÁNÍ V MUZEU

V sobotu 30. července 2022 od 18:00 hodin jsou vítaní všichni začátečníci i příznivci kempování, co si chtějí užít pohodový letní večer v muzejní zahradě u ohně spolu s doprovodným programem. Těšíme se na vás!

PROSKOČTE SE KLADENSKOU HISTORIÍ

Při příležitosti akce Kempování v muzeu dne 30. července se uskutečnil křest skákací hry na chodníku. Na dvaceti metrech chodníku směrem ke vchodu do Sládečkova muzea vznikla unikátní hra nejen pro děti. Autorkou je lektorka muzea Lucie Matoušová: "Malované hry na chodník mají děti moc rády, trénují si na nich pohybovou koordinaci a fyzickou zdatnost." Při příchodu do muzea se tak doslova proskáčete historií Kladna.


LOUČENÍ S PRÁZDNINAMI A MINERALOGICKÁ BURZA

Přijďte si užít hravý den do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna před začátkem školního roku v sobotu 27. srpna 2022 od 9:00 do 16:00. Současně bude probíhat také Mineralogicko-paleontologická burza s možností zakoupení zajímavých minerálů.

Srdečně zve Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně a Kladno srdcem a rozumem z. s.


LETNÍ SOUTĚŽ PRO DĚTI

Děkujeme, že jste s námi soutěžili! Vylosovali jsme výherce letní soutěže, kteří získají mňam zmrzlinu od cukrárny ŇAM ŇAM CAFE!


NOVINKA! KNIHA O BUDČI

Prostřednictvím pestré mozaiky textů i obrazové dokumentace osvětluje kniha dávnou i méně dávnou minulost raně středověkého hradiště. Reedici knihy BUDEČ 1100 let aktualizovanou o nejnovější poznatky můžete zakoupit v budobě muzea nebo na muzejním e-shopu.

Publikaci vydala Obec Zákolany ve spolupráci se Sládečkovým vlastivědným muzeem v Kladně.


POSEL Z BUDČE

V prodeji na muzejním e-shopu či přímo v muzeu je také čerstvé vydání sborníku Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Posel z Budče č. 39.


SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI NA BUDČI

Tradiční slavnost na počest sv. Václava se uskuteční 28. září 2022 na raně středověkém hradišti Budeč u Zákolan. Během celého svátečního dne si zde návštěvníci mohou vyzkoušet různá řemesla, uvidí šermířské ukázky, divadlo pro děti i průvod sv. Václava a mnoho dalšího.

Vstupné na hradiště je zdarma.


DEN STŘEDOČESKÉHO KRAJE

V pátek 28. 10. 2022 se uskuteční již tradičně Den Středočeského kraje a vy se můžete těšit na bohatý program i vstupy za symbolické vstupné 1,-Kč.


WORKSHOP S KLADENSKÝM TKALCEM MATYÁŠEM ORSÁKEM

Workshop pravěkých textilních technik se uskuteční v rámci probíhající výstavy 13 KM OBJEVŮ v sobotu 22. 10. 2022 od 13:00 do 15:00 hodin. Určeno pro začátečníky i pokročilé.

VÁNOČNÍ SVĚTLO

Termín: 23. 11. 2022 - 29. 1. 2023

VERNISÁŽ: 22. 11. 2022 od 17 hodin

Výstava o symbolice světla v adventním a vánočním čase. Přijďte k nám načerpat voňavou vánoční atmosféru.


MODELÁŘSKÁ VÝSTAVA

Termín: 23. 11. 2022 - 12. 3. 2023

VERNISÁŽ: 22. 11. 2022 od 17 hodin

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, kde ožije svět kladenských modelářů. Modely letadel, lodí, vláčků, autíček i vojenské techniky.


VÁNOČNÍ TVOŘENÍ

V sobotu 10. 12. 2022 od 13:00 do 15:00 si můžete přímo ve výstavě vyrobit nevšední vánoční ozdobu - POLAZ - symbol slunce, který byl našimi předky věšen nad stůl, aby přinesl do rodiny štěstí a hojnost.


JAROSLAV ŠNAJDR - NAKLADATEL IDEALISTA

Přinášíme vám malý vánoční dáreček v podobě online výstavy o knihtiskaři Jaroslavu Šnajdrovi. Letos uplynulo 150 let od jeho narození a jeho profesní dráha stojí rozhodně za bližší připomenutí.
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 14.05.2024. Verze pro tisk. O úroveň výše.