Osobnosti kladenského muzejnictví II. - od r. 1954

Přednáška Mgr. Karla Drvoly, DiS. (SVMK)

čtvrtek 17. května 2018 od 18:00

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, p. o. zve pamětníky i zájemce o nejnovější kladenské dějiny na 2. díl přednášky O vývoji a osobnostech kladenského muzejnictví, která se tentokrát zaměří na kladenská muzea v časovém rozmezí let 1954 - 1994.

Ukážeme si složité osudy kladenského muzejnictví po roce 1954, kdy byla otevřena Pamětní síň Antonína Zápotockého v Dělnickém domě (tehdy Dům osvěty) a kladenské muzeum pod správou Antonína Weischery a Josefa Švejdy se v zámku ocitlo na pokraji zájmu vedení města i strany. Po generální opravě kladenského zámku, ke které muselo být přikročeno po jeho částečném zřícení v roce 1958, se sem kladenské muzeum znovu nastěhovalo a během 60. let hledalo svou novou tvář i cestu k nové expozici. Ta byla otevřena až na konci roku 1970 a po řadě úprav provozována pod názvem Dějiny hornictví a hutnictví na Kladensku až do roku 1989. Kladenskou muzejní síť Okresního muzea Kladno, vedenou ředitelkou Jarmilou Horákovou, pak v 70. a 80. letech doplnily i dvě další pobočky muzea v Unhošti a ve Velvarech, které v současnosti fungují již jako samostatná městská muzea.

Pokusíme se zde odpovědět také na otázku, proč kladenské muzeum nikdy nedosáhlo významu, jaký by odpovídal muzejní instituci největšího města Středočeského kraje. A to přes to, že ve zmíněném období kladenským muzeem prošla či s ním spolupracovala celá plejáda významných pracovníků, jakými byl např. vysokoškolský pedagog a egyptolog Zdeněk Uherek, důlní inženýr Ivo Hofbauer, konzervátor Karel Němec, archeologové Antonín Knor, Václav Moucha, Ladislav Čepička a přední znalec a popularizátor doby laténské Jiří Waldhauser, tvůrce scénáře kladenské expozice historik Ivan Pfaff, etnoložka Věra Schubertová, budoucí archivářka podnikového archivu Kamenouhelných dolů Kladno Anna Mayová, ředitel kladenského okresního archivu Stanislav Krajník, historici Jan Šťovíček, Irena Veverková, Vladimír Přibyl a mnozí další. Všechny tyto osobnosti si připomeneme včetně Jiřího Kovaříka, dlouholetého ředitele Podnikového muzea Poldi SONP.Připomenutí I. dílu přednášky ZDE.

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 16.05.2018. Verze pro tisk. O úroveň výše.