Hlavním inspiračním pramenem kladenských spisovatelů i výtvarníků byly v minulosti zejména doly a hutě. Vyhasl pro místní umělce zdroj námětů společně s poslední pecí železáren? Vyvěrá tady někde nový inspirační pramen? A kde je teď v Kladně vlastně nejvíc "živo"? Podněcuje vás v našem městě něco k tvorbě? Nebo vás zde naopak Múzy vůbec nelíbají? Vyjádřete se k současnému stavu města a pošlete nám zamyšlení na toto téma nebo přímo vaši literární tvorbu inspirovanou Kladnem a jeho okolím.
Nejlepší práce budou oceněny, uveřejněny a v případě, že se nám sejde dostatek kvalitních prací, bychom rádi vydali malý sborník. Jelikož je těžké literární tvorbu hodnotit, pojímáme soutěž především jako anketu s osobitě podanými odpověďmi nebo rovnou pádnými důkazy toho, zda se v Kladně - v městě, v místě inspirace nachází.
Práce budou hodnotit:
PhDr. Zora Dvořáková, CSc. (historička a spisovatelka literatury faktu)
Ing. Jiří Mika (vedoucí Odboru doplňování a zpracování fondu Středočeské vědecké knihovny v Kladně)
Jaroslav Vykouk (kronikář města Kladna, heraldik, spisovatel)
Jiří Štěpánek (knihovník Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně)
Bc. Lucie Matoušová (historička Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně)
Žánr libovolný, rozsah prací cca 2-3 normostrany.
Věk autorů není omezen (při hodnocení k němu ale bude samozřejmě přihlédnuto).
Soutěž bude probíhat po dobu trvání výstavy Literární záře nad Kladnem (4. 6. - 30. 9. 2010), vyhodnocení příspěvků proběhne záhy po skončení výstavy.
Práce zasílejte na email: historik@omk.cz nebo na adresu: Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, Huťská 1375, 27201 Kladno,
PRO ŠKOLY
Budeme velice potěšeni, když toto téma zadáte ke zpracování svým žákům či studentům. Žádáme vás ale o předběžný výběr a zaslání pouze nejlepších pracích (max 5-7 z jedné třídy).
Děkujeme a těšíme se na Vaše práce.