Karel Hynek Mácha a náš kraj

Kladensko a Slánsko nejsou krajinou romantických zřícenin, kopců a údolí, jako třeba sousední Mělnicko s Kokořínským dolem. Náš region byl tedy většinou jenom svědkem Máchových cest mezi Litoměřicemi a Prahou v době, kdy mu Lori Šomková porodila syna Ludvíka a bylo také potřeba zařídit svatbu. Zřejmě to nebyly cesty nijak veselé. I když Mácha žije v představách jako romantický bouřlivák, jeho dopisy, v nichž s nečekaným pedantstvím vypisuje, co všechno bude třeba v domácnosti po svatbě, ho ukazují trochu jinak.

O něco dříve ale Kladensko a Slánsko zažilo také jiného Máchu - bujného a veselého. Třeba při výletě na Okoř v březnu 1836. Pouť šestnácti studentů v čele s Máchou začala v Tuchoměřicích docela bohatýrsky. V pivovaře tam vypili "na posnídanou" dvě velké sladovnické konve piva. Nebyla to ovšem první básníkova cesta na Okoř. Hrad ho zaujal už dříve a natolik, že ho zachytil na třech dochovaných kresbách.

Stejně veselá byla i Máchova cesta při nástupu do zaměstnání k justiciárovi Josefu Durasovi do Litoměřic. Cestou se zastavil u svého o pět let mladšího přítele, později proslulého politika Aloise Pravoslava Trojana, jehož rodina měla v Knovízi od 80. let 18. století pronajatý mlýn. V Litoměřicích měl Mácha nastoupit 1. října 1836, ale cestu tam pojal jako další ze svých výletů. Do Knovíze dorazil už 28. září na Svatováclavské posvícení. A zastávky určitě nelitoval, protože si v dopise domů liboval, že na stole bylo dvacet různých jídel a k tomu "cyperské" víno.

Naposledy se Mácha o našem kraji zmiňuje v dopise rodičům z 9. října 1836. Tehdy došel, nebo spíš doběhl z Prahy do Velvar, odkud ho měl odvézt do Litoměřic advokát Duras. Místo dopoledne ale pan Duras odjížděl až o čtvrté po obědě. Kde Mácha trávil celou tu dobu, nevíme. Možná zašel do Panské hospody, ale spíš se asi procházel po velvarském okolí. To už jsou ale čiré spekulace.

Máchův Máj
Máchovská data

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 19.09.2010. Verze pro tisk. O úroveň výše.