Termín výstavy: 27. 11. 2024 - 12. 1. 2024Výstava Čekání na Ježíška připomíná, jak rozdílně vnímáme adventní čas. Zatímco dospělí se dnes ztrácejí ve víru příprav a povinností, dětem plyne čas pomalu, každá minuta se zdá v očekávání Vánoc nekonečná. Výstava představí zvyky a tradice, kterými si lidé už po generace zkracují toto čekání - adventní věnce, obchůzky, kalendáře i stavění betlémů. Poznejte, jak naši předci prožívali tuto dobu a jaké způsoby odpočítávání času zůstávají dodnes živé.
Termín výstavy: 14. 2. 2024 - 5. 1. 2025Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení. Po překročení bludného kořene se zmenšíte a ocitnete se pod zemí, v půdě. Zažijete v tajemné říši kořenů to, co tu zažívá třeba krtek. A jak krtek vypadá doopravdy? Co má ve spíži a kdo s ním v podzemí ještě bydlí? Jak vypadají kořeny hodně zblízka, co dělají a s kým se kamarádí?
UPOZORNĚNÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKYVážení návštěvníci, z důvodu instalace výstavy Kořeny je pro veřejnost otevřena pouze první část - jedna místnost- stálé expozice věnovaná pravěku a baroku. Děkujeme vám za pochopení.
ON-LINE KATALOG SBÍREK STŘEDOČESKÉHO MUZEA V ROZTOKÁCH U PRAHY A SLÁDEČKOVA VLASTIVĚDNÉHO MUZEA V KLADNĚV rámci projektu Digitalizace sbírek a vybavení digitalizačního pracoviště ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy je realizován ve spolupráci obou muzeí on-line katalog sbírkových fondů, postupná digitalizace stále probíhá.On-line katalog vznikl díky podpoře poskytnuté ze státního rozpočtu ČR na rok 2023 na základě „Výzvy č. 0241/2022 – Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek I.“ vyhlášené v rámci Národního plánu obnovy – iniciativy Digitalizace kulturního a kreativního sektoru, jehož cílem je podpora digitalizace kulturního dědictví České republiky s využitím inovativních technologií maximálně šetrných k životnímu prostředí.
V Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích právě probíhá největší investiční akce od doby, kdy se skanzen stal pobočkou našeho muzea. V rámci integrovaného regionálního operačního programu ITI PMO začala rekonstrukce několika objektů, jejímž hlavním cílem je záchrana významné části této technické památky (rekonstrukce železniční vlečky a uhelné a hutní dráhy, stavební obnova budovy Lampovny a Kompresorovny, konzervace nejstarší těžní věže Mayrau, vybudování moderních depozitářů) a vybudování hornicko-hutnické expozice, která představí historii kamenouhelné těžby a hutního průmyslu na Kladensku a Slánsku. Z celkových nákladů projektu 172 mil. Kč pokryje dotace z EU a státního rozpočtu 85% a zbývající část uhradí Středočeský kraj. Projekt nazvaný Cestou uhlí a železa získal z výzev Památky a Muzea Představujeme veřejnosti předložený projekt.
Starší zprávy z roku 2024