Výstava představuje zaniklé technické památky i ty, kterým zánik hrozí

Výstava Co jsme si zbořili, kterou připravil kolektiv pracovníků Výzkumného centra průmyslového dědictví při Fakultě architektury ČVUT v Praze vedený PhDr. Benjaminem Frágnerem, byla poprvé představena veřejnosti v říjnu 2009 v Praze při bienále Industriální stopy. Tam ji viděla kurátorka výstav Hornického skanzenu Mayrau Dagmar Šubrtová a rozhodla se prezentovat ji i na Mayrau. Jak při zahájení výstavy řekl dr. Frágner, nápad uspořádat takovouto výstavu vznikl u příležitosti desátého výročí zboření Ringhofferovy továrny v Praze na Smíchově, k němuž došlo v roce 1999. A i když jakousi ikonou zbořených památek je bývalé nádraží Praha - Těšnov, od jehož zcela zbytečného zbourání uplynulo už čtvrt století, výstava ukazuje, že i za posledních deset let zanikla řada technických památek a další jsou bouráním ohroženy.



Pro výstavu v Hornickém skanzenu Mayrau byl důraz položen na zaniklé technické památky kladenského regionu a byly připomenuty i ty, které jsou podobným osudem bezprostředně ohroženy.

Zachráněný pozůstatek těžní věže bývalého dolu Ronna v Hnidousích (zlikvidován v roce 2001)


Ohrožen je bývalý důl Zápotocký v Dubí

Návštěvníky i dr. Frágnera zaujala velice působivá instalace v bývalých řetízkových šatnách, kterou vytvořila Dagmar Šubrtová.



Dojem ještě umocnilo slunce prosvěcující do šaten přes bývalé koupele.


Jako pohoštění byla připravena tradiční kladenská uhlířina.



Foto © Zdeněk Kuchyňka
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 21.03.2010. Verze pro tisk. O úroveň výše.