Pohled do země pod Kladnem

Přednáška RNDr. Radka Mikuláše, DSc. (Geologický ústav AV ČR)

čtvrtek 25. května od 18:00

Přednáška předního českého geologa nás zavede do mrtvých hlubin starohorního moře, uhlotvorných lesů prvohorních přesliček a plavuní i mělkého druhohorního moře se žraloky a dalšími obludami, které obývaly prostor dnešního Kladna dávno před námi.


RNDr. Radek Mikuláš, DSc. (*1964) vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě UK. V Geologickém ústavu AV ČR se zabývá studiem biogenního přepracování hornin, paleobiologií a geomorfologií. Za objekty svého zájmu se vydává do celého světa, ale těžiště jeho práce zůstává v tuzemsku. Kromě skal a kamenů je fascinován též přírodním ledem, novou divočinou pronikající do měst a opuštěných areálů továren, či výtvarným uměním v krajině. K jeho zálibám lze připočíst cesty po zamrzlých řekách na bruslích nebo závody v orientačním běhu, jichž několik uspořádal i v areálu Hornického skanzenu Mayrau.

Je autorem desítek popularizačních článků pro časopisy Vesmír, Respekt, Lidové noviny i další periodika, spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí. Na svém kontě má řadu knih, originálních průvodců zimní přírodou Na bruslích Českou republikou (2005) a Ledové Čechy (2010) i dalších atlasů a průvodců: Atlas pískovcových skalních měst ČR a SR (2010), Současná umělecká díla v krajině (2014) a Divoká příroda Prahy a blízkého okolí (2015).

Byv nespokojen s malým zájmem svých dcer o dostupnou dětskou literaturu rozhodl se vzít věc sám pevně do rukou. Jeho Blijící lišky a jiná zvěrstva jsou výběrem textů, ilustrací, hádanek, básniček a parafrází na klasické pohádky pro děti a jejich vychovatele.

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 19.05.2017. Verze pro tisk. O úroveň výše.