Přednáška Josef Hoffmann - ohlédnutí

Sládečkovo vlastivědné muzeum navštívil známý historik umění a popularizátor architektury ing. arch. Zdeněk Lukeš. Tématem jeho přednášky byl vídeňský architekt moravského původu spjatý s průmyslovým Kladnem - Josef Hoffmann (1870-1956).

Před samotnou přednáškou si ing. arch. Lukeš prohlédl kladenská zákoutí a také obdržel od ředitele muzea darem knihu Obrázky z dob starého Kladna, která ukazuje mj. místní architekturu počátku 20. století, kdy zde Josef Hoffmann působil.

Za účasti téměř tří desítek zájemců přiblížil historik profesní život Josefa Hoffmanna ovlivněný studiem na brněnské průmyslové škole a zejména vídeňské Akademii výtvarných umění pod věhlasným Otto Wagnerem i uměleckým prostředím, ve kterém se potkával s dalšími významnými umělci své doby, např. s Jože Plečnikem, Janem Kotěrou nebo Gustavem Klimtem.

Zásadním zlomem v Hoffmannově kariéře stavitele rodinných vil včetně interiérů byla realizace Stockletova paláce v Bruselu (UNESCO), následující tři roky po postavení kladenského Poldihausu.

Hoffmann, pohybující se mezi styly secese a moderny, které dbaly na komplexní přístup k architektuře (exteriér a interiér), byl také designerem mnoho nadčasových (a dnes velmi ceněných) kusů nábytku.Po přednášce následovala debata týkající se např. sociálního bydlení nebo vztahu Josefa Hoffmanna ke kubismu v architektuře.
Nenechte si ujít další přednášku, tentokrát o historii kladenského muzejnictví 17. 5. 2018 od 18 hod.

-iz-

Foto: Jaroslav Pergl, 2018

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 02.05.2018. Verze pro tisk. O úroveň výše.