Barokní kazatelé a obraz české krajiny

Přednáška Miloše Sládka o krajině, řekách, pohořích a také zvířatech a některých rostlinách v barokních kázáních a díle Bohuslava Balbína

ve čtvrtek 28. března 2019 od 18:00

Jak vypadala krajina na přelomu 17. a 18. století? Co o ní slýchával v nedělních či svátečních kázáních raně novověký člověk? Který literární žánr byl nejběžnější v baroku a co si z něj může vzít člověk 21. století? Nad barokní literaturou a krajinou se zasníme se slovy Miloše Sládka.

Doc. PhDr. Miloš Sládek, Ph.D. (nar. v Kladně) je přední český literární historik a vysokoškolský učitel, zabývá se starší českou literaturou, především obdobím baroka. Je kurátorem literárního archivu Památníku národního písemnictví v Praze, přednáší na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity a na Katedře církevních dějin a literární historie Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


Roubená chata na Písařově vrchu u Rakovníka sloužila jako sezónní obydlí ptáčníka v 18. století. O čižbě bude na přednášce také řeč. Foto: Ing. Eva Volfová
Na plakátě je použitý výřez z přebalu knihy Krásy a bohatství české země od Bohuslava Balbína.

Další přednášky v roce 2019 ZDE.


Několik fotografií z velmi poutavého hovoření pana docenta Sládka za nečekaně vysoké účasti. (Barokní) krajina zřejmě láká. Těšíme se znovu na shledanou!


Obálka a první strany, resp. titul oblíbené zdrojové knihy.



© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 11.04.2019. Verze pro tisk. O úroveň výše.