Promítání k výstavě Vladimír Boudník

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně si Vás dovoluje pozvat na přednášku prof. Aleše Veselého o výtvarném umění 60. let - neveřejných výstavách, Boudníkovu explozionalismu, grafických technikách, akcích na ulici a happeninzích..., která se uskuteční v rámci výstavy Vladimír Boudník - návrat do Kladna ve čtvrtek 27. února od 18 hod. v multifunkčním sále muzea.

Na Vladimíra Boudníka bude vzpomínat prof. Aleš Veselý jako na výtvarníka, se kterým se účastnil neveřejných výstav s názvem Konfrontace pořádaných většinou v ateliérech umělců. V ateliéru Aleše Veselého se sešli v listopadu 1960 Vladimír Boudník, Čestmír Janošek, Jan Koblasa, Antonín Málek, Antonín Tomalík, Jiří Valenta, Aleš Veselý, Václav Křížek, Zbyšek Sion, Karel Kuklík a Jiří Putta, aby si zde navzájem představili svá nová díla, která reagovala i na tehdejší dobu.

Vladimíra Boudníka s Alešem Veselým spojují nejen neveřejné výstavy, ale do jisté míry i jejich tvorba a zdroj inspirace. V. Boudník pracoval s odpadním materiálem ze soustruhů, s nímž se setkával při práci v kladenských hutích Poldi a ve Středočeských strojírnách, obtiskoval jej a vkládal ho na matrice, ze kterých následně tiskl své grafické listy.

Aleš Veselý patří k nejvýznamnějším českým současným sochařům. Na výtvarnou scénu vstoupil počátkem 60. let minulého století spolu se silnou uměleckou generací. Velmi záhy se profiloval jako výrazný a nezaměnitelný tvůrce v širokém poli právě texturální abstrakce. Jeho hlavní zájem je soustředěn na práci s prostorem a velkými hmotami v podobě rozměrných sochařských projektů. Zabývá se také malbou, kresbou, instalací a environmentem.

Výstava Vladimír Boudník - návrat do Kladna potrvá do 30. března.
Dalším doprovodným programem bude promítání filmu Něžný barbar společně s besedou s tvůrci v neděli 30. března od 15 hod.


Proběhlo:

Povídkový film Perličky na dně byl prvně uveden roku 1965 tehdy nastupující režisérskou generací (Jiří Menzel, Jan Němec, Evald Schorm, Věra Chytilová, Jaromil Jireš, Ivan Passer, Juraj Herz), vznikl podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala.

Filmy: Smrt pana Baltazara, Podvodníci, Dům radosti, Automat Svět, Romance

Povídka Automat Svět byla napsána na motivy Boudníkova života, s volně zpracovaným obrazem konce jeho manželství. Režie se ujala Věra Chytilová. Do hlavní role obsadila Vladimíra Boudníka, který zde hraje sám sebe. Povídka byla točena v roce 1964 a její význam spočívá v tom, že se z fiktivního příběhu stává dokument. Natočené scény jsou autentické a odehrávají se v "automatu Svět" v Libni, se skutečnou výčepní, paní Laštůvkovou. Boudník je natočen v Aerovce, jak pracuje na soustruhu a v prostorách závodní jídelny instaluje svoji první výstavu. Další záběry pocházejí z Umprum a z jeho atelieru, kde Boudník zpracovává matrice a tiskne grafické listy.

-dh- -iz-

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 31.01.2014. Verze pro tisk. O úroveň výše.