Skanzen je koncipován jako model posledního pracovního dne, takže se Vám bude zdát, že procházíte dolem, který právě opustila směna. Navštívíte řetízkové šatny, těžní budovu jámy Robert, v Homoli projdete asi 130 metrů štoly s původním vybavením včetně mechanizovaného stěnového porubu, v budově dýmnice zhlédnete expozici báňského záchranářství.
Dále uvidíte tři těžní stroje v původních strojovnách - těžní stroj firmy Ringhoffer Praha z roku 1905, těžní stroj Škoda z roku 1932 a těžní stroj Koeppe z roku 1905.
Původně parní těžní stroj vyrobený firmou Ringhoffer v roce 1905, byl v provozu až do roku 1997.
Elektrický těžní stroj vyrobený firmou Škoda.
Z bývalé budovy záplavu se můžete podívat na areál dolu a jeho okolí z ptačí perspektivy. A pokud se nebojíte, můžete se vypravit i do podzemí, které je plné strašidel a strašáků. V areálu skanzenu je také zřízena naučná stezka po někdejší haldě, která se po skončení těžby stala domovem některých chráněných rostlin a živočichů.
Díky spolupráci s občanským sdružením Arteum najdete v Hornickém skanzenu Mayrau i neustále doplňovanou industriální galerii, kterou tvoří díla Kurta Gebauera, Tomáše Kůse, Dagmar Šubrtové a dalších umělců, kteří se účastnili některého ze zdejších výtvarných workshopů.
Kvádrohlava Kurta Gebauera.
Pro školy skanzen nabízí:
GEOLOGICKÁ DÍLNA "ZKAMENĚLÉ DĚJINY"
seznámení se s geologickou a industriální historií Kladenska prostřednictvím výzkumu
na haldě (délka programu asi 4 hod.) - od dubna do října
EXPEDICE HORNÍKŮM V PATÁCH
procházka po stezce Po lesních cestách do historie dolování uhlí na Kladensku s
průvodcem - začátek u kostela sv. Mikuláše v Kladně - Vrapicích (délka vycházky asi 5 hod.) - od března do listopadu
K programům jsou připraveny pracovní listy. Časový plán lze upravit. Rezervace
nutná na tel. 312273067, 312274126.