Budeč - mapa, spojení

Zeměpisné souřadnice WGS-84: N50°11'32.8" E14°14'38.3"

Jakým způsobem se dostanete na Budeč:

Pěšky

Budeč leží na červené turistické značce z Okoře do Zákolan a Kralup nad Vltavou. Představuje tak ideální cíl pěšího výletu z železniční stanice Zákolany, který je možné prodloužit o romantickou procházku údolím Zákolanského potoka až na Okoř. Výjimečně zdatní jedinci mohou pak pokračovat až ku Praze. Směr pochodu je pochopitelně možné obrátit a celodenní výšlap z Prahy zakončit v pohostinském zařízení v Zákolanech.

Na kole

Platí totéž jako pro pěší turisty, jen dosažitelnost z Prahy se dostává na přijatelnou úroveň i pro průměrně zdatné sportovce. Trasa vede krajinou osídlenou již v pravěku, např. Kelty. Nádherné cyklistické terény, opuštěné silnice s alejemi, vesnická architektura a v parném létě množství občerstvoven!

Vlakem

Budeč leží na křižovatce dvou železničních tratí. Po celý rok je možno přijet po trati číslo 093 Kladno - Kralupy nad Vltavou. Vystupte ve stanici Zákolany a držte se červené turistické značky.

Autem

Z Prahy přes obce Černý Vůl a Velké Přílepy. Od Kladna přes Buštěhrad a Libochovičky. Auto lze pěkně zaparkovat v Zákolanech na parkovišti před samoobsluhou a na vrchol hradiště dojít přibližně kilometrovou příjemnou procházkou pěšky. Po zpevněných komunikacích ze Zákolan a Kovár je možné dojet i přímo k rotundě.

Autobusem

Do Zákolan i Kovár zajíždí autobusová linka č. 220023 vedená ze stanice Praha Nádraží Veleslavín přes Letiště Václava Havla do Kolče.

Zájezd

Plánujete-li hromadný zájezd na Budeč, počítejte s některými omezeními pro autobusovou dopravu. Jedná se zejména o výšku mostů mezi Dřetovicemi a Kováry (do 3,2 m) a mezi Kováry a Zákolany (do 2,9 m). Vysoké "zájezdové" autobusy tudy neprojedou, pro běžné linkové autobusy ale mosty překážku nepředstavují. Příjezd do Zákolan od Kralup nad Vltavou je bez omezení. Ani jedna z cest na vrchol hradiště není pro autobus vhodná, proto je třeba vystoupit v Zákolanech nebo Kovárech a zbytek cesty dojít pěšky.
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 26.04.2022. Verze pro tisk. O úroveň výše.