Vernisáž výstavy Literární záře nad Kladnem

Ve čtvrtek 3. června byla v našem muzeu zahájena výstava Literární záře nad Kladnem, která se snaží ukázat, že Kladno by nemělo být spojováno jen s přívlastky černé, či rudé, ale třeba také literární. Jak řekl při zahájení výstavy ředitel muzea PhDr. Zdeněk Kuchyňka, významných spisovatelů - rodáků není v Kladně mnoho, ale pozornost si naše město zaslouží především díky nakladatelům, jejichž produkce přesáhla úzký rámec regionu a cena některých u nás vydaných titulů např. Josefem Ciprou, nebo Svatoplukem Klírem šplhá na aukcích až k desítkám tisíc korun.

Zprava kurátorka výstavy Bc. Lucie Matoušová, ředitel muzea PhDr. Zdeněk Kuchyňka a druhý kurátor výstavy Jiří Štěpánek, který coby knihovník muzea navrhl téma výstavy i její název.
Na vernisáž přišly manželka a dcera tiskaře Josefa Cipry mladšího. Jeho otec zahájil spolu s Františkem Záleským v roce 1946 v Kladně vydávání bibliofilské edice Kladenský lis a ve vydávání po jeho smrti pak syn pokračoval.


Na výstavě je také předvedeno, jak mohla vypadat redakce některého z kladenských nakladatelství ve 30. letech minulého století.


Pro milovníky četby je nachystán čtenářský koutek, v němž se mohou posadit do křesla a začíst se do některé z knih od představovaných autorů, například Jak jsem potkal ryby Oty Pavla, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Bohumila Hrabala nebo Siréna Marie Majerové.

Foto © Jaroslav Vyšín
© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 04.06.2010. Verze pro tisk. O úroveň výše.