Slavnostní otevření nové budovy muzea 28. března 2008

V pátek 28. března 2008 byla slavnostně otevřena nová budova muzea v Huťské ulici. Projekt Rekonstrukce návštěvnických prostor Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, Huťská 1375, byl spolufinancován Evropskou unií z programu SROP. Z celkového rozpočtu 8.999.561 Kč hradí EU 3.961.210,- Kč.
Slavnostního otevření nové budovy muzea se zúčastnil hejtman Středočeského kraje ing. Petr Bendl, primátor města Kladna ing. Dan Jiránek, členka rady Středočeského kraje pro oblast kultury Jiřina Pospíšilová, starosta Královského města Slaného RNDr. Ivo Rubík, předsedkyně Asociace muzeí a galerií ČR PhDr. Eva Dittertová, ředitelé muzeí zřizovaných Středočeským krajem, zástupci firem, které se na rekonstrukci budovy muzea podílely, a další hosté.

Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl za asistence kladenského primátora Dana Jiránka a ředitele muzea Zdeňka Kuchyňky odemkl historický zámek a otevřel tak budovu muzea pro návštěvníky.


Hosté si pak v doprovodu ředitele muzea prohlédli stálé expozice věnované pravěku Kladenska a dějinám regionu od středověku do období baroka.


Na výstavě Největší poklady z depozitářů si hosté poslechli břesknou dechovku ze šelakové desky přehrané na historickém gramofonu a lampovém rozhlasovém přijímači.

Ve vitríně představující sbírku textilu je zaujaly bohatě zdobené svatební šaty z roku 1826.

Ředitel muzea se pochlubil i barokní dřevěnou plastikou sv. Jana Nepomuckého, kterou v roce 2007 za finančního přispění Ministerstva kultury ČR restaurovala akad. mal. Markéta Pavlíková. Plastika pochází z původního kladenského kostela a protože byla vyřezána kolem roku 1680, je dokladem nepomucenské úcty na Kladensku už dlouho před Nepomukovým svatořečením.

Pohoštění připravili pod vedením svých pedagogů učňové oboru kuchař - číšník Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Kladno, náměstí Edvarda Beneše 2353.

V 15.00 odpoledne odemkl pro všechny novou budovu muzea ředitel Zdeněk Kuchyňka za asistence průvodce Jaroslava Vykouka ml. a dlouholetého správce muzejních sbírek Karla Fryče.

A pak už se po schodech do muzea vydali první návštěvníci.
Ti nejmenší si na výstavě Největší poklady z depozitářů vyzkoušeli, zda by mohli být muzejním konzervátorem, či restaurátorem.

Po celé odpoledne hrála návštěvníkům skupina Knezaplacení z Buštěhradu.

V 17.00 přišel pro mnohé dlouho očekávaný okamžik vyhodnocení fotografické soutěže Lidé a události Kladenska. O zaslaných fotografiích i práci poroty promluvil kurátor soutěže Jaroslav Vyšín. Ceny vítězům předávali ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka, předseda poroty Jiří Hanke a zástupce sponzora A centra Kladno s. r. o. Tomáš Kutil.

V kategorii do 16 let si třetí cenu za snímek Autoportrét odnesla asi nejmladší účastnice soutěže Tereza Koryntová.


Tuto kategorii vyhrál snímkem Na houpačce a fotoaparát Canon získal Martin Hampeis.

V kategorii nad 16 let zvítězila Lenka Novotná seriálem Sezení. Cenu v podobě poukázky na zboží nebo fotoslužby v A centru Kladno ve výši 3500 korun za ni přebrala její sestra.


Fotografovali © Michaela Kománková a Jaroslav Vyšín.

© Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Poslední aktualizace 07.05.2008. Verze pro tisk. O úroveň výše.